E martë, 28 Mars, 2023

Nuk e lejoi shteti të shkonte për kurim në Itali, vdes në spital 3-vjeçari

- Advertisement1-

Një fëmijë i moshës 3-vjeçare ka ndërruar jetë pasi ishte futur në reanimacion nga një problem në zemër.

Familjarët kanë rrëfyer më herët për JOQ se shteti shqiptar nuk i lejon ta dërgojnë për kurim në Itali. Vogëlushi duhej të dërgohej urgjentisht në Itali, pasi kishte nevojë për një transplant.

- Advertisement -

Për pasojë shëndeti i 3-vjeçarit u përkeqësua. Kërkesa e familjarëve për dërgimin e të miturit jashtë vendit ka qenë publike, ndërsa jeta e tij ishte në fije të perit.

Asnjë reagimi institucional nuk ka pasur për rastin në fjalë dhe nëse pretendimet e familjarëve qëndrojnë, ky do të ishte një precedent i pafalshëm në një kohë kur politikanë e biznesmenë dërgohen për kurim në vende të ndryshme të botës, me personel të specializuar shoqërues.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...