E shtunë, 1 Prill, 2023

Në shumë raste dhimbja e stomakut vazhdon të jetë prezente edhe pas lindjes tek nënat

- Advertisement1-

Dhimbjet si gjatë dhe pas lindjes do jenë të pranishme tek nënat.

Këto dhimbje në përgjithësi janë një sinjal i trupit tuaj duke u rikthyer si më parë, pas shtatzënisë shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Mirëpo, në shumë raste, nënat vazhdojnë të përjetojnë dhimbje në stomak edhe pas lindjes dhe për këtë egzistojnë tre arsyje:

-Dhimbja si rezultat i ngërçeve: Pas lindjes, mitra fillon të marrë formën si më parë dhe për të këtë i duhen 6 javë për t’u rikthyer në pozitën e mëparshme.

- Advertisement -

-Dhimbja si rezultat i kapsllëkut: Zakonisht, vie si rezultat i niveleve të ngritura të progesteronit apo mungesë e ndonjë aktiviteti fizik.Konsultohuni me mjekun tuaj.

- Advertisement -

-Dhimbja si rezultat i lindjes cezariane: Për të lehtësuar dhimbjen pas lindjes cezariane, ju duhet të pushoni dhe të shtriheni, gjithashtu, me rekomandim të mjekut ju mund të përdorni ilaçe të caktuara.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...