E martë, 4 Tetor, 2022

Në këtë formë ju mund ta ndihmoni një nënë që sapo ka lindur

Ditët e para të ardhjes në jetë të vogëlushit mund të jenë emocionuese, por edhe stresuese për një nënë.

Në shumë raste, familjarët, por edhe miqtë janë ata që japin mbështetjen e duhur një nënë shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Por, me ardhjen në jetë të foshnjes, duket se vëmendja do jetë më e fokusuar tek foshnja sesa gjendja emocionale dhe shëndetësore e nënës.

Për këtë arsyje, nënat e reja kanë nevojë ndihmën tuaj, andaj ju mund t’i ndihmoni përmes këtyre 4 mënyrave:

1.Përgaditjen e ushqimit

- Advertisement -

Kjo po që konsiderohet të jetë mënyra më mbështetëse për një nënë, pasi nënat e reja e kanë të vështirë në javët e para të kujdesen edhe për të tjerët.

2.Ndihmoni me fëmijët e tjerë

Është e vështirë që vëmendja e një nënë të përqëndrohet edhe te fëmijët tjerë, andaj është një mundësi e mirë për t’i ndihmuar përgjatë kësaj periudhe.

3.Pastroni ambientin e saj

Mund të duket e rëndë, mirëpo pastrimi i shtëpisë është gjëja e fundit që një nënë mund të mendojë.

4.Bëhuni dëgjues i mirë për atë

Nënat e reja mund të kenë ‘shpërthimet e tyre’, pasi ndikimi i hormoneve dhe pagjumësia mund të shkaktojnë efekte jo të mira te ajo.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...