E shtunë, 1 Prill, 2023

Ndodh në Gjermani: Lind vogëlushi plot 6.7 kilogramë

- Advertisement1-

Në Gjermani, një 32-vjeçare ka sjellë në jetë një djalë që peshonte 6.7 kilogramë dhe të gjatë 57 centimetra. Ky rast i veçantë ka ndodhur në klinikën Carl Thiem, në qytetin Cottbus.

“Pas 25 vitesh në obstetrikë, për mua është hera e parë që e shikoj një rast të tillë”, u shpreh mjeku Jörg Schreier.

- Advertisement -

Nëna e vogëlushit, sipas mjekëve, vuante nga diabeti dhe për këtë arsye injektoi në trupin e saj insulinë në javën e nënë të të shtatzënisë. Ky ishte shkaku që mjekët besojnë se fëmija lindi aq i shëndetshëm. Raportohet që foshnja u mbajt nën kujdesin e mjekëve për dy javë, ndërsa tani i është bashkuar të ëmës.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...