E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Ndiqni këto këshilla për të përmirësuar shkrimin tek nxënësit/fëmijët tuaj

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Që në hapat e para kur fëmija hyn në klasën e parë ne kërkojmë që të shkruhet bukur, qoftë për formën, por edhe për përmbajtjen. Domethënë, mënyra e të shkruarit të shkronjave dhe ana drejtshkrimore të jetë e përkryer.

Natyrisht tek disa fëmijë vonon pak zhvillimi i aftësive motorike dhe të shkruarit bukur është një veprim jo i dashur për ta. Por kjo nuk do të thotë që fëmija s’mund të shkruaj bukur e drejt në të ardhmen!

Neglizhenca e punës me shkrim dhe kalimi i nxënësve nga klasa e parë në të dytë me 1 janë dy faktorë që ndikojnë për të pasur breza që nuk dinë të shkruajnë. Por nëse përpiqeni pak në këtë drejtim atëherë do jetë më lehtë për tejkalimin e këtij problemi.

Andaj ndiq këto këshilla dhe përmirëso dukshem shkrimin tek nxënësi apo fëmija juaj

-Vëzhgo fëmijen tek shkruan duke e pozicionuar në formë të përshtatshme
-Vëzhdo teksa mban lapsin në duar
– Në raste të veçanta fëmija mundet të provoj të shkruaj edhe me  kimik, sepse është shumë më i lehtë për shkrim
-Printo fleta me fjali te plota me ngjyrë shumë të lehtë, të cilat mund të punohen M.Word, e mbi të cilat mundet me praktiku bukurshkrimi.
– Mos i beni presion fëmijës

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

Shkolla shqipe në Monthey të Zvicrës festoi kuq e zi

Për t'i dhënë ngjyrë këtyre datave kombëtare, më  25. 11 u organizua një program...

Merret vendimi, si do vazhdojë mësimi në universitete dhe shkollat e Shqipërisë

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në konferencën e mbajtur sot nga Komiteti Teknik,...

Mësim në natyrë për historinë: Projekti me nxënësit e shkollave të Durrësit

Kjo fundjavë shënon 76-vjetorin e çlirimit të Durrësit. Festat e nëntorit janë të mirëpritura veçanërisht...

Mësimdhënësit po kanë vështirësi t’i vlerësojnë nxënësit gjatë pandemisë

Selvete Mujaj, mësimdhënëse e shkollës “Faik Konica”, në Prishtinë, po e mban orën mësimore...