E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Muzeu i shkollës në fshatin Banjë, shembull i ruajtjes së trashëgimisë kulturore

Trashëgimia kulturore në vete përmban krijimtarinë popullore, veglat, objektet, artizanalet dhe hapësirat kulturore që përfaqësojnë më së miri historinë e një vendi.

Kosova ka një trashëgimi kulturore të gjerë, duke përfshirë monumentet, veshmbathjet , ushqimin tradicional dhe muzetë.

- Advertisement -

E ruajtja e vlerave historike të vendit tonë është detyrë e secilit nga ne. Këtë gjë po e bën edhe shkolla “Naim Frashëri” në Banjë të Malishevës.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh në fushën e matematikës. Ai ka...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat e tyre gjatë procesit të...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis Syla profesionin nuk do ta...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”,...