E enjte, 9 Shkurt, 2023

Msojini fëmijët t’i qafin me dashni t’moshuemit!

- Advertisement -

Nga Fjolla Spanca

Matane teorive, nana ashte ma e para pasqyre, ku na e kqyrim veten!

- Advertisement -

Ashte edhe Hana qe na e zbardhe terrin e udheve te gata!
Nana edhe Baba jane yjezit qe na munohemi parreshtun me i kap tuj i imitue e tuj i njekun kambadoras!
Perndryshe, po du me thane se msimet dhe ndjeshmenia qe e nxajme qysh heret prej prinderve jane nishanet e pashlyeme kurre prej zemres edhe menjes tone! Kushdo qe rritet me amelsine e fjales se nanes dhe butesine e pacen te babes nden tana vitet ka me u afrue tek njerezit me perultni e dashni!

Tek e mrama, Bota jone nuk e ka manget teatrin e rrenave, madje as shfaqjet e ashpersise dhe boshllekut!
Botes sone ja mekon pla*get vec melhemi i butesise se shpirtit dhe lehtesia e fjales se mire!

Edhe s’ka gja qe ja shton jeten gjyshave si gjumi i mirenjohjes ne prehnin tyne!
ndaj, msojini femijet t’i rrokin fort gjyshin e gjyshen, sa jane gjalle …
le t’i qafin me dashni te moshuemit,
se jane copeza Malli
n’colofan Meshire!/supergrate.net/

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...