E diel, 5 Shkurt, 2023

Mrekulli në SHBA: Pas një operacioni 11 orësh mjekët arrijnë të ndajnë binjaket e ngjitura

- Advertisement -

Mjekët në Universitetin e Miçiganit arritën të ndajnë motrat binjake njëvjeçare të lindura të bashkuara me njëra-tjetrën, vetëm 14 muaj pasi kishin lindur.

Sarabeth dhe Amelia kishin të veçuara krahët, këmbët dhe zemrën, ndërsa mëlçitë e tyre ishin të lidhura. Operacioni zgjati plot 11 orë dhe fatmirësisht u arrit me sukses. Vajzat arritën të veçohen dhe të kthehen në shtëpinë e tyre.

- Advertisement -

“Unë jam baba i binjakëve dhe e di se binjakët janë shumë të afërt. Sarabeth dhe Amelia gjithmonë do të kenë një lidhje të vërtet unike dhe mendoj se e ardhmja është e ndritur për të dyja. Për të gjithë ishte një moment shumë emocional dhe i jashtëzakonshëm ”, u shpreh Dr. George Mychaliska, mjeku që drejtoi operacionin për ndarjen e vajzave.

   

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...