E premte, 7 Tetor, 2022

Mos i sterilizoni shishet e foshnjave me ujë të nxehtë

Nivele të larta të copave të vogla plastike të njohura si mikroplastikë lëshohen nga shishet e ushqimit të foshnjave gjatë konsumit, sipas një studimi të ri.

Lëngjet e ngrohta ose uji i përdorur për të sterilizuar shishet, çon në një çlirim më të madh të fragmenteve të plastikës, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

- Advertisement -

Ka prova që njerëzit mund të konsumojnë mikroplastikë përmes zinxhirit ushqimor për shkak të sasisë së madhe të ndotjes plastike në oqean.

Sidoqoftë studimi vëren se lirimi i drejtpërdrejtë i mikroplastikës nga produktet plastike në përdorimin e përditshëm është ende duke u hetuar.

Studimi nga shkencëtarët e kolegjit “Trinity” në Dublin, ka nxjerrë disa rekomandime për përgatitjen e shisheve të plastikës, për të minimizuar rrjedhjet e mikroplastikave.

- Advertisement -

Profesori John Boland, nga Shkolla e Kimisë e “Trinity” i cili ishte pjesë e studimit u shpreh: “Ne kemi kuptuar se është e mundur të zbutet rreziku i konsumimit të mikroplastikave duke ndryshuar praktikat rreth sterilizimit dhe përgatitjes së formulës”, transmeton lajmi.net.

Nga studimi erdhën në përfundim se:

Shishet e foshnjave të bëra me polipropilen mund të lëshojnë deri në 16 milionë mikroplastikë për litër.

Sterilizimi në ujë të nxehtë rrit çlirimin mikroplastik nga 0.6 milionë në 55 milionë grimca për litër, kur temperatura rritet nga 25C në 95C.

Niveli mesatar i ekspozimit ditor për foshnjat është më shumë se 1 milion mikroplastikë, Amerikën e Veriut dhe Evropën që kanë nivelet më të larta të ekspozimit të mundshëm.

Studimi gjithashtu rekomandoi mënyra për të sterilizim dhe përgatitje:

Përgatitni ujë të sterilizuar duke e zierë në një enë qelqi ose çeliku. Shpëlajeni shishen duke përdorur ujë të sterilizuar në temperaturë dhome të paktën tre herë.

Përgatitni ushqimin e foshnjës në një enë jo-plastike.

Ftoheni në temperaturën e dhomës dhe transferojeni ushqimin e përgatitur në një shishe plastike me cilësi të lartë për të ushqyer foshnje.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...