E martë, 28 Mars, 2023

Mjekët pediatër ngrenë alarmin: Këta kremëra anti-skuqje kanë përmbajtje toksike

- Advertisement1-

Kur dëgjojmë nënat tona të na thonë lyeni foshnjet me të verdhë veze, mjaltë apo me vaj ulliri, nuk ua vëmë veshin e na vjen për të qeshur.

Vrapojmë për të blerë kremërat e vajërat më të shtrenjtë, por mesa duket gjyshet dhe mamatë tonë nuk e kanë gabim. Studimet e shumta kanë treguar që shumë kremëra për fëmijë kanë në përmbajtjen e tyre përbërës me natyrë toksike.

- Advertisement -

Një prej tyre tyre është edhe konservanti në kremërat anti-skuqje, phenoxyethanolo, i cili ka efekte të dëmshme për lëkurën e ndjeshme të foshnjes.

Phenoxyethanolo është një ruajtës i përdorur gjerësisht në produktet larëse dhe kozmetike për fëmijë, por studimet e fundit kanë treguar se ky konservant ka efekte toksike në zhvillimin psiko-fizik të një fëmije.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...