E mërkurë, 29 Mars, 2023

Mjafton një përqafim! Përfitimet që marrin fëmijët nga ky veprim do t’ju habisin

- Advertisement1-

Tashmë që e mësuat sa shumë përfitime ka një fëmijë nga një përqafim, nxitoni t’i dhuroni një përqafim të ngrohtë vogëlushit/vogëlushes suaj.


Një përqafim në ditë mban mjekun larg! Nuk ka dyshim se përqafimi na bën të ndihemi mirë, megjithatë, përveç kësaj, ky proces sjell shumë përfitime të tjera, veçanërisht kur bëhet fjalë për zhvillimin e fëmijëve, shkruan IconStyle.

- Advertisement -

Përqafimi i bën fëmijët të lumtur

Ndikimi psikologjik i përqafimit është i madh. Jo vetëm që rrit vetëvlerësimin e fëmijëve dhe ndjenjat e vetëbesimit, por gjithashtu i ndihmon ata të qëndrojnë optimistë, transmeton lajmi.net.

Këto 3 burime psikologjike (vetëvlerësimi, zotërimi dhe optimizmi) janë të ndërlidhura ngushtë dhe “mbysin” efektet e ngjarjeve stresuese, të cilat në fund të fundit, e bëjnë një fëmijë të ndjehet më pak i lumtur.

- Advertisement -

Përqafimet e bëjnë një fëmijë më inteligjent

Studimet kanë treguar se disa përqafime në ditë, për 10 ditë, për fëmijët në jetimore kontribuoi në rezultatet e tyre më të larta në vlerësimet e zhvillimit, si dhe në inteligjencën e tyre.

Përqafimi i ndihmon fëmijët të jenë të shëndetshëm

- Advertisement -

Hormoni i oksitocinës, i cili lëshohet gjatë aktit të përqafimit, ka një mori përfitimesh pozitive. Njëra prej tyre është duke ndihmuar fëmijën tuaj të qëndrojë i shëndetshëm dhe të përmirësojë sistemin imunitar. Gjithashtu, oksitocina promovon shërimin më të shpejtë të plagëve dhe ndihmon në uljen e inflamacionit.

Tashmë që e mësuat sa shumë përfitime ka një fëmijë nga një përqafim, nxitoni t’I dhuroni një përqafim të ngrohtë vogëlushit/vogëlushes suaj.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...