E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Ministrja Nagavci: Testimi i mësimdhënësve duhet të bëhet me qëllim të cilësisë

- Advertisement -

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci para disa muajve kishte folur në lidhje me testimin me shkrim të mësimdhënësve, në Kosovë.

Ajo tha se ky testim duhet të bëhet me qëllim të cilësisë por që është i rëndësishëm.

- Advertisement -

“Punësimi dhe vlerësimin e mësimdhënësve janë dy çështje të ndara. Stafi që është aktual në proces, duhet të ofrohet mundësia për rikualifikim në mënyrë që të mos kemi tejkalim të nevojave apo edhe të tilla raste kur vihet në dyshim çështja e kursimit të buxhetit”, kishte deklaruar ajo.

“Vlerësimi i performancës është një çështje tjetër që ka të bëj me tendencën për tu përmirësuar cilësia dhe me obligimet që ne i kemi por ne nuk bëjmë vlerësime të tilla me qëllim që dikë ta largojmë prej punës dhe ta zvogëlojmë numrin e nxënësve”, kishte pohuar ajo.

Por kjo gjë është kundërshtuar nga SBASHK.

- Advertisement -

Pas deklarimit të ministres Nagavci nuk ka ndonjë lajm të ri rreth kësaj çështje.

Por një gjë është e qartë: edhe nëse testohen mësimdhënësit nuk krejtësisht e sigurt rritja e cilësisë në arsim, duke pasur parasysh ndërhyrjen në punësim të mësidmdhënësëve që bëhen çdo herë nga politika.

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Smajljaj: Nëse sindikalistët lëshojnë pe dëshmojnë se janë të gatshëm për sakrificë

Profesori i universitar Avdi Smajljaj ka deklaruar se nëse SBAShK-u vendos t`i hap shkollat...

Këshilli i Prindërve letër krerëve shtetërorë: Nëse nuk ka marrëveshje deri më 1 tetor, fillojmë protestën

Kryesia e Këshillit të Prindërve të Kosovës ka paralajmëruar protestë në rast se Qeveria...

Nagavci vjen me një postim në Facebook, nuk flet për grevën

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka nënshkruar sot kontratat për ndërtimin e pesë çerdheve...

Nexhmi Hoxha nga Këshilli i Prindërve: Me padurim presim pezullimin e grevës

Anëtari i Këshillit të Prindërve të Prishtinës, Nexhmi Hoxha ka folur rreth qëndrimit të...