E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Ministrja Nagavci në Dubai

- Advertisement -

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka qëndruar në vizitë zyrtare dyditore në Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe, në kuadër të aktiviteteve të “Expo Dubai 2020” që i kushtohen arsimit të lartë.

- Advertisement -

Gjatë kësaj vizite, ministrja Nagavci ka pasur takime të ndara me ministrin e Arsimit, Hussain bin Ibrahim Al Hammadi, si dhe ministren e Shtetit për Teknologjinë e Avancuar, Sarah bint Yousif Al Amiri.

Në këto takime është biseduar për mundësitë e bashkëpunimit në fushën e arsimit, veçanërisht të arsimit të lartë, por edhe në fusha të tjera që mbulojnë këto ministri, si shkenca, teknologjia dhe inovacioni.

Ministrja Nagavci ka folur për gjendjen në arsimin e Kosovës, ndërsa ka përmendur edhe të arriturat e fundit në krijimin e mundësive të reja për sudiuesit dhe inovatorët që të kenë çasje në programe të rëndësishme si “Horizon Europe”.

- Advertisement -

Ministrja Nagavci dhe ministrat Hussain bin Ibrahim Al Hammadi dhe Sarah bint Yousif Al Amiri, u dakorduan që të vazhdojnë punën në krijimin e bashkëpunimeve të reja mes dy vendeve.

Nagavci ka takuar edhe përfaqësues të shteteve si Shqipëria, Zvicra, Kroacia, Mali i Zi, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe shtete të tjera që janë pjesë e këtij panairi.

Gjatë kësaj vizite, ministrja Nagavci ka vizituar edhe panairin botëror “Expo Dubai 2020”, i cili mbahet në periudhën nga 1 tetori 2021 deri më 31 mars 2022, ku Kosova po merr pjesë për herë të parë dhe ndër temat e prezantimit është edhe arsimi dhe inovacioni. Në këtë ekspozitë marrin pjesë rreth 190 shtete nga e gjithë bota me më shumë se 25 milion vizitorë.

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Smajljaj: Nëse sindikalistët lëshojnë pe dëshmojnë se janë të gatshëm për sakrificë

Profesori i universitar Avdi Smajljaj ka deklaruar se nëse SBAShK-u vendos t`i hap shkollat...

Këshilli i Prindërve letër krerëve shtetërorë: Nëse nuk ka marrëveshje deri më 1 tetor, fillojmë protestën

Kryesia e Këshillit të Prindërve të Kosovës ka paralajmëruar protestë në rast se Qeveria...

Nagavci vjen me një postim në Facebook, nuk flet për grevën

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka nënshkruar sot kontratat për ndërtimin e pesë çerdheve...

Nexhmi Hoxha nga Këshilli i Prindërve: Me padurim presim pezullimin e grevës

Anëtari i Këshillit të Prindërve të Prishtinës, Nexhmi Hoxha ka folur rreth qëndrimit të...