E martë, 31 Janar, 2023

Ministria e Arsimit publikon videon: Si do të zhvillohet mësimi nga e hëna?

- Advertisement -

Dita e hënë do të sjellë rinisjen e shkollave në të gjithë vendin. Prej disa javësh, Ministria e Arsimit ka publikuar një protokoll lidhur me zhvillimin e mësimit në kushte pandemie.

Ditën e sotme, ministrja Besa Shahini ka postuar një video në faqen e saj në Facebook, ku ilustrohet se si do të zbatohen masat në institucionet arsimore. “Zbatimi me përpikëri i rregullave dhe ndjekja e çdo protokolli për kujdesin shëndetësor, është mënyra më e mirë për të mbrojtur shëndetin e gjithsecilit”, ka shkruar Shahini lidhur me materialin e publikuar nga ana e saj.

- Advertisement -

Në video shihen procedurat që do ndiqen çdo ditë, si nga nxënësit, ashtu edhe nga prindërit e mësuesit. Një prej tyre është dhe plotësimi i formularit të vetëdeklarimit ditor, matja e temperaturës për çdo person që futet në ambientet e shkollës, e deri tek mjetet dezinfektuese për hapësirat përreth.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Prezantohet nesër: Kaq pritet të jetë vlera e koeficientit të pagave

Këtë javë pritet të hyjë në fuqi Ligji i ri i pagave në Kosovë,...

Në mungesë të kuadrit, nuk ka mësim në gjimnazin e matematikës

Nxënësit e gjimnazit “Matematikë dhe Informatikë” në Shkup edhe javën e dytë të gjysmë-vjetorit...

ORCA: Senati i UP-së ka shpallur plagjiatorë profesorët Bujar Dugolli e Ardian Kastrati

Organizata për rritjen e cilësisë në arsim (ORCA), përmes një njoftimi për media ka...

Sindikatat reagojnë për mos publikimin e vlerës së koeficientit: Qeveria po tallet, nuk i harrojmë këto lojëra

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Administratës së Kosovës, Ali Gashi ka thënë se...