E enjte, 30 Mars, 2023

Ministria e Arsimit jep udhëzimet për fillimin e vitit të ri shkollor, prezantohen tre skenarët

- Advertisement1-

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka dhënë udhëzimet e përgjithshme për fillimin e vitit shkollor 2020/2021 në kushtet e kujdesit ndaj pandemisë COVID -19.

Në një postim në rrjetin social Facebook thuhet se MASH ka udhëzuar shkollat që të përgatiten për të tre skenarët, të cilët do të implementohen në shkolla varësisht nga situata epidemiologjike dhe rekomandimet e ISHKP-së dhe varësisht nga kapacitetet hapësinore e infrastrukturore të shkollave veç e veç.

- Advertisement -

Këto janë tre skenarët:

Skenari A – Mësimi me prezencë në institucionet parashkollore dhe shkollë, me masat parandaluese.

- Advertisement -

&nbspSkenar B – Rikthimi i pjesshëm dhe mësim të kombinuar/ prezentë dhe mësim në distancë, ndërsa prioritet do të kenë klasat e para deri në të pestë.

Skenari C – Mësimi në distancë.

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Arjeta Gashi-Nura mban ligjeratë vetëdijësuese në shkollën “Shkëndija” në Hajvali

Psikologia Arjeta Gashi Nura ka mbajtur një ligjëratë vetëdijësuese në shkollën "Shkëndija" në Hajvali...

Nga Afrim Gashi: Ne si mësimdhënës shumë shpesh ballafaqohemi me fyerje nga më të ndryshmet

Shkrimi i radhës për Albanian Education nga mësimdhënësi Afrim Gashi Fyrjet! Ne si mësimdhënës shumë shpesh...

Çfarë bëjnë drejtorët e suksesshëm të shkollave?

Disa këshilla parktike për drejtuesit e shkollave, që i ndihmojnë ata të jenë të...

Vjollca Shala nga SBASHK: Kontrata kolektive e shkëputur nga Ministria e Arsimit është e paligjshme

Kontrata kolektive vazhdojnë të jenë problematike në Kosovë. Një të tillë tash e disa...