E martë, 31 Janar, 2023

Mësuesja Luiza Myrtaj Nezha: Çdo vit e më shumë po humbet interesi i nxënësit ndaj mësimit

- Advertisement -

Çdo vit e më shumë po humbet interesi i nxënësit ndaj mësimit. Kështu u shpreh mësuesja Luiza Myrtaj Nezha në emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”.

Sipas saj, faji në lidhje me rezultatet e maturantëve nuk është vetëm i mësuesve apo sistemit.

- Advertisement -

Ajo shtoi se të gjitha testet e standartizuara të maturës janë të një niveli mesatar.

“Sa vjen, çdo vit humbet interesi i nxenësit ndaj mësuesit. Çdo vit humbet interesi. Jo të gjithë fajin t’ua vëmë mësuesit dhe sistemit. Problemi qëndron që këta nxënës po humbasin interesin. Testi është i një niveli mesatar. Të gjitha testet e standartizuara janë të një niveli mesatar”, theksoi mësuesja.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Prezantohet nesër: Kaq pritet të jetë vlera e koeficientit të pagave

Këtë javë pritet të hyjë në fuqi Ligji i ri i pagave në Kosovë,...

Në mungesë të kuadrit, nuk ka mësim në gjimnazin e matematikës

Nxënësit e gjimnazit “Matematikë dhe Informatikë” në Shkup edhe javën e dytë të gjysmë-vjetorit...

ORCA: Senati i UP-së ka shpallur plagjiatorë profesorët Bujar Dugolli e Ardian Kastrati

Organizata për rritjen e cilësisë në arsim (ORCA), përmes një njoftimi për media ka...

Sindikatat reagojnë për mos publikimin e vlerës së koeficientit: Qeveria po tallet, nuk i harrojmë këto lojëra

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Administratës së Kosovës, Ali Gashi ka thënë se...