E hënë, 26 Shtator, 2022

Mësuesit prej 9 vitesh nuk marrin pagën e trembëdhjetë

- Advertisement -

Ky është i nënti vit që armata e madhe e edukuesve të brezave nuk përfiton pagën e 13-të.

Edhe shpërblimet e miratuara me ligj për mësuesit nuk janë zbatuar për ta, duke u mohuar kështu bonuset e fundvitit.

- Advertisement -

Disave prej tyre u është vonuar madje edhe paga mujore, duke i kushtëzuar në shpenzimet bazike familjare. Këtë fundvit arsimtarët kërkojnë një shpërblim më dinjitoz, si dhe shlyerjen e bonuseve të prapambetura.

“Ka 9 vite që paga e 13 është shkrirë në 12 pagat, por thanë se do t’u japim 10 mijë lekë të reja në fundvit. Nuk e kanë dhënë këtë shpërblim. Jemi pak ditë nga festat dhe disa mësues tani kanë marrë pagën e nëntorit. Kërkojmë 50 mijë lekë shpërblim, dhe jo lëmoshë”, thotë zv.kryetari i Sindikatës së Mësuesve Isa Halilaj.

Si pagesa të pashlyera ndaj mësuesve janë edhe orët e zgjatura, kushtet në pandemi si dhe korrigjimi i testeve.

- Advertisement -

“Orët e zgjatura në pandemi të papaguara, internet e kompjuterat për mësimin online, si dhe transporti për në shkollë”, shprehet Halilaj.

Kur socialistët erdhën në pushtet në 2013-ën premtuam se buxheti i arsimit do të rritej në 5% e totalit. Por as për 2022 nuk e kalon masën e 3%-shit. Sipas ekspertëve kjo është një shifër e ulët, e cila sjell pikërisht këto problematika në pagesa shtesë apo edhe në shërbime të tjera për zhvillimin e mësimit në kushte më të mira.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Shkolla ‘Hasan Prishtina’ në Prishtinë nga nesër nis mësimin me orar të reduktuar të orëve

Shkolla fillore “Hasan Prishtina” në kryeqytet ka ndërprerë grevën, pasi që nga nesër (e...

Shkolla në Deçan zëvendëson grevën me protestë

Shkolla “Lidhja e Prizrenit” në komunën e Deçanit do të nisë sot procesin mësimor...

“Kërkesa e SBASHK-ut e arsyeshme pasi është vonuar Ligji i pagave”

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti kritikon qeverinë për mungesën e dialogut social me SBAShK-un. Derisa...

“Rrahman Jasharaj me i thirrë fëmijët në shkollë e mos me i lëshu në shtëpi derisa të dorëzohet Kurti”

Opinionisti Nexhmedin Spahiu ka dhënë një ide jo fort të qëlluar se si mund...