E diel, 5 Shkurt, 2023

Mësimdhënësi nga Kamenica: Në kundërshtim me vullnetin tim, Drejtoria e Arsimit më la veç 10 orë

- Advertisement -

Mësimdhënësi Alush Leci, i shkollës “Ismail Qemali”, në Kamenicë, thotë se pak para pensionimit po i bëhet një padrejtësi e madhe.

Ai thotë se pas 37 viteve në arsim, në mars të këtij viti ka mbetur vetëm me 10 orë dhe kjo ka ndodhur pas një vendimi që ka marrë Drejtoria e Arsimit në këtë komunë.

- Advertisement -

Mësimdhënësi Leci thotë se për këtë padrejtësi i ka shkruar kryetarit të kësaj komune, Rrahim Kadrijaj, ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci, kreut të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, dhe drejtorit të Drejtorisë së Arsimit në Kamenicë, Afrim Dervishi, dhe pret që çështja e tij të zgjidhet sa më parë, në të kundërtën do t’ drejtohet organeve të drejtësisë për të kërkuar të drejtën e tij.

Mësimdhënësi Leci thotë për Albanian Kids Education se ka pasur çdo herë normën e plotë në gjimnazin “Ismail Qemali” në Kamenicë deri më datë 9 mars të këtij viti kur në xhirollogari i janë derdhur vetëm 270 euro dhe është njoftuar nga drejtori i shkollës që i ka vetëm 10 orë mësimore, dhe më pas është njoftur nga sekretari i shkollës se i është ndryshuar kontrata.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Shkencëtari nga Deçani sjell një vizion të ri shkencor në Fizikë

Shkencëtari nga Deçani, Naim Krasniqi me punë dhe banim në Francë, ka botuar librin...

Ankohen studentët për kushtet në konvikte: Ka mungesë të ujit e internetit, banjot e papastërta

Mungesa e ujit të nxehtë, papastërtia në banja, mungesa e internetit të rregullt, janë...

E FUNDIT: “Do ta dërgojmë në Kushtetuese Ligjin e Pagave, nëse nuk plotësohen kërkesat për rritje të koeficientit”

Qeveria e Kosovës në fillim të kësaj jave bëri publik koeficientin në vlerë të...

22 libra që duhet të lexoni patjetër në jetë

1.“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji Një nga veprat më të mira Heminguejit, “Për...