E premte, 2 Dhjetor, 2022

Mësuesi amerikan i mëson anglisht falas nxënësve në fshatin shqiptar

Të rralla janë rastet kur mësues të huaj vijnë dhe u mësojnë nxënësve shqiptarë gjuhë të huaja.

I tillë është edhe rasti i Xherrit, një mësues nga SHBA, i cili mëson të rinjtë e shkollës në fshatin Roshnik të Beratit.

- Advertisement -

Prej dy muajsh ai është bërë mësuesi i tyre i preferuar dhe u ka futur në “gjak” anglishten. Në këmbim ata i mësojnë atij shqipen.

Ai thotë për kamerat se nxënësit janë të shkëlqyer dhe ai e shijon punën e tij.

Xherri jeton në një bujtinë rrëzë Tomorrit. 51-vjeçari i fton të gjithë të vizitojnë Shqipërinë për mikpritjen e vendasve dhe të provojnë ushqimet tradicionale të zonës.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Lum Rrahmani, 8 vjeçari nga Kosova kampion për herën e tretë në matematikë në Dubai

Vazhdojnë sukseset e nxënësve kosovarë në botë. Lum Rrahmani, 8 vjeçari nga Kosova është shpallur...

Me Ligjin e ri të Pagave: Drejtori i shkollës fillore do ta ketë rrogën 744 euro, i të mesmes 756 euro

Sipas ligjit të ri për pagat në sektorin publik, të propozuar nga Qeveria e...

Ligji i pagave për mësimdhënësit, vjen reagimi i parë nga SBASHK-u: Shqetësuese

Kreu i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj thotë se me ligjin e ri të pagave, që...

Gjest human nga profesori nga Drenasi: Ndan tre bursa për nxënës në vlerë 20 euro për një vit nga paga e tij

Një gjest i mirë është marrë sot nga profesori i shkollës "Fehmi Lladrovci" në...