E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Me trikot me shtiza që na i thurte gjyshja, stilistja shqiptare po çmend botën

- Advertisement -

Jemi rritur duke parë gjyshen ose nënën tonë të thurë me shtizë pulovrën apo çorapet e dimrit. Dhe ja moda erdhi sërish!

Moda e trikove është rikthyer vitet e fundit nga shumë prej markave të njohura, si Mark Jacobs apo Chanel.

- Advertisement -

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Ndërkohë 25-vjeçarja nga Kosova, Lirika Matoshi, ka rikthyer në modë traditën e nënave shqiptare për të punuar me shtizë shumë nga veshjet.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

- Advertisement -

Dizajnuesja shqiptare ka krijuar vetëm dy stile trikosh, me dizajnin e reve dhe të qershive, që janë bërë shumë të famshme.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Por e veçanta e tyre është për mënyrën sesi realizohen, janë gra shqiptare që dinë shtiza, një traditë që modës i duhet dhe që shumë nuk e dinë.

- Advertisement -

 

Dikush komenton përse nuk përdoret një makineri për thurje, por Lirika i beson punës që bëhet me dorë dhe pikërisht kjo është e veçanta e këtyre trikove.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Për të realizuar një triko të tillë ajo tregon se nevojiten 2-3 ditë pune.

Me trikot me shtiza që i bëjnë gratë, stilistja shqiptare po

Dhe shumë nga gratë shqiptare mund ta shfrytëzojnë këtë talent, për të bërë të njëjtën gjë në shtëpitë e tyre, por edhe jashtë saj.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...