E shtunë, 1 Tetor, 2022

“Me cilat parti jeni të afërt?”, tensione në Komision, Hekuran Murati akuza SBASHK-ut

- Advertisement -

Edhe sot në Komisionin për Arsim ku ndodhen përfaqësues të SBASHK dhe dy ministrat e Qeverisë, Arbërie Nagavci e Hekuran Murati, ka pasur përplasje të ashpra.

Ka qenë ministri i Financave, Hekuran Murati, ai që fillimisht ka akuzuar antarët e SBASHK-ut se janë të afërt me partitë opozitare.

- Advertisement -

“Nga ana e përfaqësuesve të Këshillit Grevist u tha se kush janë dhe çfarë pozita mbajnë por besoj që duhet t’i njohim më mirë. Për shkak se për zotin Ymeri është raportuar se ka afërsi me subjekte të caktuara politike. E pata fjalën nëse nuk më lejohet s’është problem”, tha ai.

E kjo shkaktoi nervozizëm tek deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati.

Pas kësaj situate, Albena Reshitaj kërkoi që ministri të flas për implikimet buxhetore dhe të mos merret me çështje tjera.

- Advertisement -

Në këtë takim nuk është parë i pranishëm kreu i SBASHK, Rrahman Jasharaj i cili ditëve të fundit ka pasur përplasje me deputetin e VV-së, Dimal Basha, po në të njëjtin Komision.

/REPORTERI.NET/

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Lajm shumë i mirë për mësimdhënësit në Shqipëri

Kryeministri, Edi Rama ka dhënë një lajm shumë të mirë mëngjesin e sotëm për...

A do të pezullohet sot greva në arsim deri në janar?

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...

Sefaj nga Këshilli Grevist: Be po ju bëj, Murati e Nagavci s’ishin bë drejtora as në Mamushë

Ali Sefaj nga Këshilli Grevist i BSPK-së, ka kritikuar Ministrin e Financave, Hekuran Murati,...

Pas votimit për pezullim të grevës, BSPK thërret konferencë të jashtëzakonshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...