E premte, 2 Dhjetor, 2022

Maskat mund t’i mbajnë pa frikë edhe fëmijët mbi 1 vjeç

Fëmijët mbi 12 muajsh, pra mbi 1 vjeç mund ta mbajnë maskën kirurgjikale asnjë rrezik. Kjo do të ndihmonte në zbutjen e përhapjes së infeksionit.


Universitetit La Sapienza i Romës, me në krye Polo Pontino kreu këtë studim që e botoi më pas në revistën prestigjioze Jama Netëork.

- Advertisement -

“Fëmijët nën 6 vjeç nuk duhet të përdorin maska ??kirurgjikale sepse ato mund të jenë të dëmshme për shëndetin e tyre”, ky rregull ishte shkaku që të niste studimi.

Maska, larja e duarve dhe distancimi, sipas profesorit, mbeten tre pikat e pashmangshme për të shmangur përhapjen e një infeksioni. Por vëmendje u duhet kushtuar të vegjëlve:

“Edhe nëse fëmija nuk bën forma të rënda të sëmundjes nga virusi, ai është përsëri bartës dhe duhet të ruhet mbi të gjitha për të mbrojtur ata që e rrethojnë.”

- Advertisement -

Por, a janë të rrezikshme maskat kirurgjikale në vitet e para të jetës? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, studiuesit studiuan një grup me mbi 40 fëmijë, disa mbi dy vjeç dhe të tjerë nën 2 vjeç.

Ata u monitoruam për 30 minuta për të vëzhguar parametrat normalë, pastaj për 30 minuta të tjera i mbajtën me maskë ndërsa luanin në heshtje, sikur të ishin në kopsht. Më në fund, për 15 minuta të tjera i vunë në lëvizje të ecnin shpejt.

Rezultati i këtij eksperimenti?

“Përdorimi i maskës nuk ndryshoi asnjë parametër, si në fëmijët më të mëdhenj ashtu edhe në ata prej 12 muajsh dhe kjo do të thotë që fëmija mund ta mbajë maskën dhe të pengojë përhapjen e virusit”.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...