E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Maska me avokado mbron nga të ftohtit

- Advertisement -

Është e pasur me vitaminën E, e cila i nevojitet lëkurës për të qëndruar e hidratuar.


Dimri sjell probleme me lëkurën, p.sh. lëkurë të thatë dhe me zbokth, buzë dhe thembra të plasaritura…
Prandaj është me rëndësi të kujdesemi për lëkurën, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Për fillim, përgatitni maskën nga avokadoja. Është e pasur me vitaminën E, e cila i nevojitet lëkurës për të qëndruar e hidratuar.

Vitamina E do të nxisë qarkullimin e gjakut, ndërkaq vaji i avokados mund të quhet zbutës i lëkurës.

Pritni një copë avokadoje, shtojeni nga një lugë mjaltë dhe qumësht.

- Advertisement -

Të gjitha qitni në blender derisa përbërësit të lidhen midis tyre.

Para përdorimit, është mirë të lani fytyrën dhe pastaj qiteni maskën në fytyrë apo qafë.

Lëreni për pesëmbëdhjetë minuta dhe lani fytyrën me ujë të vakët.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...