E diel, 29 Janar, 2023

MASHTI tregon se kur përfundon viti shkollor për nxënësit e klasave 1-8 dhe 9 e 11-at

- Advertisement -

Viti shkollor 2021/2022 për nxënësit e klasave 1 deri 8 dhe fëmijët parafillor do të përfundojë më 24 qershor 2022.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësja e MASHTI-t, Iliriana Pylla.

- Advertisement -

Ajo më tej ka bërë të ditur se sipas vendimit për kompensimin e ditëve të humbura shkaku i COVID-19, për nxënësit e klasave të 12-ta, viti shkollor ka përfunduar më 20 maj 2022.

Pylla tutje ka bërë të ditur se për nxënësit e klasave 9, 10 dhe 11 viti shkollor do të përfundojë më 10 qershor 2022.

“Sipas vendimit për kompensimin e ditëve të mësimit të humbura për shkak të gjendjes me pandeminë COVID-19, për nxënësit e klasës së 12 ose maturantët viti shkollor 2021/2022 ka përfunduar më 20.05.2022, për nxënësit e klasave 9, 10 dhe 11 viti shkollor do të përfundojë më 10.06.2022, ndërsa për nxënësit e klasave 1-8 dhe fëmijët parafillor viti shkollor do të përfundojë më 24.06.2022”, ka thënë Pylla për Telegrafin.

- Advertisement -

Kujtojmë se fillimi i vitit të ri shkollor 2021/2022 në Kosovë nuk kishte nisur më 1 shtator, për shkak të situatës së rënduar me pandeminë COVID-19.

Fillimi i vitit të ri shkollor fillimisht ishte shtyrë për datën 13 shtator, e ku pastaj ishte vendosur të shtyhet sërish për datën 27 shtator.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Jasharaj për (mos) publikimin e vlerës së koeficientit: Qeveria të mos bëjë veprime që acarojnë situatën

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...

Vdes profesori universitar kosovar, në një aksident komunikacioni në Bullgari

Një aksident me fatalitet ka ndodhur dje në Bullgari. Si pasojë e këtij aksidenti ka...

Rrahman Jasharaj: Misteri i pagave, e papranueshme koeficienti nën 120 euro

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për Paga – koeficienti mbahet sekret

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...