E martë, 4 Tetor, 2022

MASHTI tregon nëse do të testohen me shkrim mësimdhënësit

Ka kohë që në Kosovë disktuohet rreth çështjes nëse duhet të testohen mësimdhënësit e punësuar apo jo.

Zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci, ka thënë se vlerësimi i performancës është i rregulluar me akte nënligjore dhe nuk ka asnjë plan të bëhet testimi i mësimdhënësëve.

- Advertisement -

“Nuk ka asnjë plan që të bëhet testimi i mësimdhenesve në Kosovë. Vlerësimi i performances së mësimdhënësve është i rregulluar me akte nënligjore dhe ka nevojë për t’u rishikuar si metodologji, por nuk është ideja që ky vleresim të bëhet në formë testi”, ka deklaruar ai për Kids of Kosova.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

E dhimbshme: Mësuesja që i dha arsimit 33 vite të jetës nuk e di si do të paguajë kredinë

I kanë mbetur më pak se një muaj deri në pensionim. Por Hanlije Ademi...

Rrahman Jasharaj: Nëse pagat nuk procedohen, unë nuk garantoj çfarë do të ndodh tutje

Kreu i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, i ka konfirmuar raportimet se vetëm mësimdhënësit grevistë janë...

“Kryeministër je futur në qorrsokak me skandale, paguaj mësimdhënësit se mjaft i poshtërove”

Deputetja e PDK’së, Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje kryeministrit Kurti që t’ua ndajë...

“Mos ekzekutimi i pagave – ka familje që sot Qeveria Kurti i ka lënë pa bukë”

Ish-ministrja Hykmete Bajrami ka reaguar sot ndaj mos ekzekutimit të pagave për mësimdhënësit për...