E enjte, 9 Shkurt, 2023

Marrja e medikamenteve kundër depresionit gjatë shtatzënisë rritë rrezikun për lindje të parakohshme

- Advertisement -

Gjatë periudhës së shtatzënisë është normale që të përjetoni depresion e ankth, dhe për këtë arsyje duhet të dini se nuk jeni personat e vetëm që po kaloni në këtë rrugë.

Studimi i realizuar në Journal of Obstetrics and Gynecologhy zbuloi se shkalla e depresionit në mesin e grave që do të lindin ishte shumë  i lartë shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Profesionistët shëndetësor mund t’ju përshkruajnë ilaçe kundër depresionit të njohura si SSRI.Por, studimi i fundit tregoi se SSRI mund të ketë rreziqe të larta në shëndetin e fetusit.

Kjo pasi, studimi i botuar në edicionin e Pediatrisë në qershor të vitit 2020 tregoi se rreziqet e shqetësimit të frymëmarrjes fetale dhe lindjes së parakohshme rriten kur nënat përdorin ilaçe antidepresive në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...