E shtunë, 25 Qershor, 2022

“Mamaja ime ishte mësuese”

- Advertisement -

Mamaja ime ishte mësuese. E kujtoj kur mbrëmjeve mbas bukës vendoste në të njëjtën tavolinë ku pak më parë ishin shtruar pjatat detyrat e nxënësve që do korrigjonte.

Nuk përdorte stilolaps të kuq për të vënë në dukje gabimet, por i nënvizonte me një jeshile të butë, si gjethet e para të pranverës.

- Advertisement -

Një nga këto mbrëmje, kur nuk kisha gjumë dhe po i rrija në krah e po lexoja librin Topolino, e pyeta pse përdorte atë ngjyrë dhe jo të kuqen që përdornin të gjithë mësuesit e tjerë.

M’u përgjigj pa ngritur kokën nga letrat që po lexonte:

– Në gjërat e të tjerëve duhet të hysh në majë të gishtave, sidomos kur ke detyrë t’i korrigjosh gabimet, e kuqja është një ulërimë, është diçka që nuk mund ta debatosh. Sikur të thotë: “Ti ke gabuar!” duke të tundur gishtin para syve.

- Advertisement -

Jeshilja është dashamirëse si një bimë që rritet dhe per t’ia arritur kësaj ka nevojë për mbështetje; jeshilja nuk shkatërron.. ajo mbështet.
M. Maggio
Përgatiti: Brizida Gjikondi

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Në mënyrë madhështore mbahet ceremonia e diplomimit të maturantëve të gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë

Më 20 qershor me një organizim madhështor është mbajtur ceremonia e diplomimit të maturantëve. Fillimisht,...

Universiteti i Pejës dyshohet se kurdisi konkursin për pozitën “Zyrtar Ekzekutiv i Këshillit Drejtues”

Universiteti i Pejës “Haxhi Zeka” më datën 19 prill, kishte hapur konkurs për pozitën...

Kur është koha më e mirë që një fëmijë të flejë me jastëk dhe batanije?

Edhe pse tingëllon e pakëndshme, kini kujdes se çfarë vendosni në krevatin e tyre,...

Semi-maturantët “ekspertë të kopjimit”, testi i arritshmërisë shpërndahet me të madhe në Facebook

Sot është duke u mbajtur pjesa e parë e testit të arritshmërisë, të cilit...