E mërkurë, 29 Mars, 2023

Lindja e parakohshme, 4 çështjet shëndetësore që mund të përballet foshnja juaj

- Advertisement1-

Foshnjet e porsalinduar mund të përballen me disa çështje shëndetësore.

Ndër problemet shëndetësore me të cilët të porsalindurit mund të përballen janë apnea e parakohshme, verdhëza, sindroma e distresit respirator dhe refluksi shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Apnea e parakohshme

Për shkak se truri dhe mushkëritë e foshnjeve nuk janë plotësisht të zhvilluara, apnea ose periudha kur frymëmarrja ndalet, ndodh në 85% të rasteve tek foshnjet e parakohshme.

Verdhëza

- Advertisement -

Verdhëza është lëkura e zverdhur që shkaktohet nga bilirubina, produkt i qelizave të kuqe të gjakut.Kjo gjendje prek rreth 80% të foshnjeve të porsalindura.

Sindroma e distresit respirator

Sindroma e distresit respirator prek deri në 43% të foshnjeve të parakohshme.

- Advertisement -

Refluks

Sëmundja e refluksit gastroenzofageal (GERD) prek gjysmën e foshnjeve të parakohshme.Foshnjet mund të përballen me pneumoni dhe humbje të peshës.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...