E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Lindi me shenjën e madhe në fytyrë, 2-vjeçarja i mbijetoi operacionit të rrallë

- Advertisement -

Një vajzë 2-vjeçare, e cila kishte një shenjë lindjeje në fytyrën e saj, e cila i ngjante maskës së Batman-it, i është hequr shenja në një operacion.


E vogla Luna Tavares-Fenner kishte një shenjë të madhe nevus që mbulonte hundën dhe qepallat e saj dhe kishte bërë vizita të rregullta në Rusi për t’u trajtuar.

- Advertisement -

Ajo kishte marrë terapi fotodinamike – një trajtim që nuk është ende i disponueshëm në SHBA.

Kirurgjia u krye në një klinikë në Krasnodar – një qytet rus afër Ukrainës mes tensioneve të larta midis dy vendeve.

Dhe ka pasur një rezultat të mire nga trajtimi mjekësor rus, për të cilin mjekët thonë se ka parandaluar kancerin e mundshëm të lëkurës për foshnjën.

- Advertisement -

“Ne kemi pasur vetëm gjashtë operacione për të hequr nevusin dhe kemi arritur ta zhdukim atë,” tha Dr Popov.

“Pjesa kryesore mjekësore e detyrës është kryer. Kjo nuk do të thotë se kemi përfunduar trajtimin

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...