E premte, 2 Dhjetor, 2022

Lind fëmija i parë në botë nga mitra e transplantuar

Trajtimi 3-mujor me një kujdes intensiv mjekësor i një të porsalinduri nga një mitër e transplantuar ka përfunduar. Ky është lajmi i mirë që vjen nga mjekët turq, në Antalia.

Derya Sert është e para grua në botë, e cila ka bërë transplantin e mitrës një dekadë më parë në Spitalin Universitar Akdeniz, në provincën jugore të Antalias. Ajo u bë nënë më 4 qershor.

- Advertisement -

Foshnja, Ömer Özkan, i cili u pagëzua me emrin e njërit prej mjekëve, u transferua për kujdes intensiv pas lindjes. Tashmë, ai e kaloi procesin kritik tremujor dhe do të lërë spitalin pas disa ditësh, sapo të mbarojnë edhe kontrollet rutinë.

- Advertisement -

Mjeku Ömer Özkan, nga Spitali Universitar Akdeniz, tha se operacioni për transplantin e mitrës ka zgjatur për 7 orë. Sert pati lindje natyrale në fillim të qershorit. Ajo dhe Ömeri i vogël janë shëndoshë e mirë.

Mjeku tha se procesi i kujdesit intensiv shkoi normalisht, pasi foshnja fitoi peshë gradualisht, duke arritur në tre kilogramë. Ai shtoi se lindja e suksesshme e foshnjës u hap rrugën operacioneve të ngjashme në të ardhmen, veçanërisht për çiftet që nuk mund të kenë fëmijë.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...