E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Ligji i ri në Francë: Bullizuesit në shkolla mund të dënohen me 10 vite burg

- Advertisement -

Bullizmi në shkollë do të bëhet një vepër penale në Francë e dënueshme deri në dhjetë vjet burg.


Parlamenti francez votoi legjislacionin e ri pasi disa raste tragjike të bullizmit u bënë kryefjalë në vitet e fundit.

- Advertisement -

Ligji i ri, i mbështetur nga shumica e koalicionit qeverisës të Presidentit Emmanuel Macron, zbatohet për fëmijët dhe të rriturit në shkolla dhe universitete. Ai mbart një dënim maksimal prej tre vjet burg dhe një gjobë deri në 45,000 € (38,300 £).

Nëse viktima vret veten, dënimi mund të rritet në dhjetë vjet me gjobë deri në 150,000 euro.

Bullizmi besohet se prek 700,000 nxënës të shkollave franceze çdo vit.

- Advertisement -

Në tetor, një vajzë 14-vjeçare nga rajoni i Alsasës vrau veten pasi u bullizua nga shokët e klasës pasi ishte homoseksuale. Në dhjetor 2020, një adoleshente trans, e identifikuar vetëm si Fouad, vdiq nga vetëvrasja pasi dyshohet se ishte “poshtëruar” nga stafi i shkollës, i cili i tha asaj se vendimi për të veshur një fund po shqetësonte studentët e tjerë.

Natyra e bullizmit ka ndryshuar, me autorët që përdorin telefonat celularë dhe rrjetet sociale për të poshtëruar viktimat e tyre jashtë orarit të shkollës, si dhe gjatë shkollës.

Erwan Balanant, deputeti i Britanisë nga partia centriste MoDem (Lëvizja Demokratike), i cili hartoi legjislacionin, tha se ligji ishte krijuar për të dërguar një “valë tronditëse” në shoqëri për rëndësinë e trajtimit të bullizmit.

- Advertisement -

“Nuk bëhet fjalë për dërgimin e fëmijëve në burg”, tha ai. “Ekziston një sistem drejtësie për të miturit që merr parasysh moshën e të akuzuarit dhe aftësitë dalluese.” Por ligjet mund të përcaktojnë “sistemin e vlerave të një shoqërie”, tha ai.

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer, i cili mbështeti legjislacionin, tha se ishte “një mënyrë për të zbatuar vlerat e republikës”.

“Ne kurrë nuk do të pranojmë që jeta e fëmijëve tanë të shkatërrohet”, tha ai.

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Edhe një mërgimtar tjetër i gatshëm t’ua jap nga 100 euro mësuesve

Mërgimtarët po vazhdojnë të tregojnë gatishmëri për t’i ndihmuar mësuesit kosovar. Edhe Fitim Krasniqi, nga...

Komuna e Prizrenit i jep tender për vetëdijesimin e nxënësve kompanisë që aktivitet primar ka pastrimin e ndërtesave

Komuna e Prizrenit ka nënshkruar kontratë me kompaninë ‘Samire Osmani B.I’ për ‘Vetëdijesimin e...

LAJMI I FUNDIT: Paqartësi në ekzekutimin e pagave për grevistët

Ajo që vazhdon të mbetet e paqartë në këtë situatë është forma e ekzekutimit...

Hapet pika shkollore e gjuhës shqipe në Kaufbeuren të Bavarisë

Të shtunën në prani të nxënësve, prindërve dhe bashkëkombësve, të Konsullit të Përgjithshëm të...