E martë, 28 Mars, 2023

Lexoni se çfarë ju flet bebja: Edhe buzët e mbledhura mund ta tradhtojnë

- Advertisement1-

Edhe pse nuk flasin, bebet që nga lindja gjithsesi dinë të shfaqin gjendjet e tyre emocionale

Nga grimasat e tyre mund të mësojmë se çfarë mendojnë, çfarë i mundon dhe çfarë dëshirojnë – thotë Alison Gopnik, psikologe e zhvillimit të fëmijëve.

- Advertisement -

Në librin e saj “Bebja filozof: Çfarë na flet truri fëmijëror mbi të vërtetën, dashurinë dhe kuptimin e jetës” zbulo se si ta lexoni beben tuaj dhe të lidheni më mirë me të, transmeton Telegrafi.

Të qarët e papritur dhe shikim i zemëruar

Të qarët e papritur e bebes, bërtitja dhe hedhja e gjërave flasin që pikërisht kërkon vëmendjen tuaj dhe tregon që është e mërzitur. Përqafojeni dhe këndoni këngën e preferuar, sepse kështu do ta qetësoni.

- Advertisement -

Kthimi i kokës anash

Nëse e kthen me këmbëngulje kokën anash dhe shmang kontaktin me sy, bebja ju bën me dije që nuk dëshiron të komunikojë dhe as të luajë. Këtë do ta konfirmojë nëse fillon të luajë me gishta.

- Advertisement -

Shikimi hulumtues

Nëse me kureshtje dhe me këmbëngulje shikon personin e caktuar apo objektin e caktuar, do të thotë që ata i pëlqejnë. Nëse ngre edhe vetullat, është sinjal që bebja është e befasuar.

Buzët e mbledhura

Në atë mënyrë bebja dërgon porosi që e do vetminë. Me siguri ka informacione të tepërta të jashtme, tinguj apo persona në afërsi të drejtpërdrejtë. Atëherë lëreni që qëndrojë vetë në krevat që të kënaqet në mbretëroni e vet të vogël.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...