E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Letra prekëse e nxënëses për mësuesen bën xhiron e rrjetit

- Advertisement -

Marëdhënia midis nxënësve dhe mësuesve është tejet e ngushtë, e sidomos në hapat e parë në shkollë.


Nxënësit përballen më një tjetër rutinë, me një tjetër person i cili u bëhet baba dhe nënë, i cili u mëson sesi të shkruajnë e lexojnë.

- Advertisement -

Mësuesit kanë një rëndësi të veçantë në formimin e fëmijëve, duke I’u dhuruar atyre dashuri dhe dije, e për më tepër duke i edukuar.

Një surprizë e veçantë i është bërë një mësueseje nga Shkodra, e cila ka marë një letër prekëse nga një nxënësja e saj.

Ajo i shpreh dashurinë e pakufijshme, që e ka ndjerë që në ditën e parë të takimit me mësuesen.

- Advertisement -

Por në letrën e saj gjithashtu nxënësja është shprehur së ka frikë nëse mësuesja ndjen të njëjtën gjë për të.

Dëshira e saj më e madhe është që miqësia më mësuesen e saj të mos mbarojë kurrë.

“Mësuese Stela je personi më i mirë, më i dashur, më i ëmbël pas mamasë time. Që ditën e parë që kemi bërë mësim bashkë të adhurova. Sepse tek ti pashë dicka që nuk e kisha parë tek mësueset e tjera “dashurinë”. Kam disa ditë që mundohem ta shpreh miqësinë por jo në një copë letër. Por po nguroj sepse kam frikë që nuk ndjen të njëjtën gjë dhe do të lëndohem. Mendoj po sikurse klasa e..”

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

SBAShK-u lëshon pe: Ta pezullojmë grevën deri në janar, mësimi të fillojë më 3 tetor

Janë bërë 1 muaj e tri ditë, që kur ka filluar greva nga Bashkimi...

SHBASHK-u fillon të marr mendimin e anëtarësisë për pezullimin e grevës

Sindikata e Bashkuar e Arsimit është duke shqyrtuar mundësinë e pezullimit të grevës, ka...

Me një abetare të madhe, aksion para Ministrisë së Arsimit

Aleanca e të Rinjve të Kosovës ka zhvilluar një aksion simbolik para Ministrisë së...

Edhe një mërgimtar tjetër i gatshëm t’ua jap nga 100 euro mësuesve

Mërgimtarët po vazhdojnë të tregojnë gatishmëri për t’i ndihmuar mësuesit kosovar. Edhe Fitim Krasniqi, nga...