E diel, 4 Dhjetor, 2022

Lemza kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës

Sipas hulumtimit të UCL, lemza duket se kontribuon në zhvillimin e trurit të foshnjës, pasi shkakton valë specifike të trurit.


Studimi u botua në Neurofiziologjinë Klinike dhe u bazua në testet e trurit neonatal.

- Advertisement -

“Arsyet pse foshnja ka lemzë nuk janë plotësisht të qarta, por ato mund të jenë zhvillimore, pasi fetuset dhe të sapolindurit kanë lemza kaq shpesh”, tha udhëheqësi i studimit Kimberly Whitehead.

Për nevojat e hulumtimit, u studiua aktiviteti i trurit të 13 të porsalindurve. Ajo që studiuesit zbuluan ishte se lemza shkaktoi një përgjigje të fortë në lëvoren cerebrale, duke shkaktuar dy valë të mëdha në fillim dhe pastaj një të tretë, e cila është e ngjashme me atë që shkaktohet kur një foshnjë dëgjon një zhurmë.

Gjithashtu, sipas Dr. Lorenzo Fabritzi, i cili kreu studimin, duket se aktiviteti që rezulton nga lemza mund ta ndihmojë foshnjën të mësojë të kontrollojë muskujt që lidhen me frymëmarrjen e tij dhe për këtë arsye të marrë frymë vetë.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

21 aftësi që çdo fëmijë duhet t’i mësojë para moshës 10 vjeçe

Kur fëmija juaj shkon në shkollë atje i mësojnë atij lexim, shkrim dhe aritmetikë.  Por...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur më 2009

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar të premten se është hapur aplikimi...

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...