E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Leart Hasani, 7 vjeçari me autizëm – Sa bukur reciton dhe e thotë Alfabetin / VIDEO

- Advertisement -

Emri i tij është Leart Hasani, vije nga Klina. Është fëmijë me autizëm por tejet i zgjuar.


Nëna e tij, Tahire Gashi, për 20 vite pa ndalë punon për të drejtat e fëmijëve dhe grave në komunën e Klinës.

- Advertisement -

Si nënë e një djali me autizëm, ka themeluar organizatës joqeveritare NGO “Zana’,  për kujdes ditor për fëmijët me nevoja të veçanta në këtë qytet, pjesë e së cilës është edhe djali i saj, Learti.

Znj. Tahire ka dërguar në “Kids of Kosova” dy video të Leartit ku tregon se djali i saj edhe pse është autik, ajo përkujdeset që ai të mësojë sikurse edhe fëmijët e tjerë.

Në videot e publikuara me lejen e znj. Tahiri shihet sa bukur e thote Learti alfabetin si dhe sa bukur reciton vjershën për Flamurin.

- Advertisement -

Learti duke thënë alfabetin:

Learti duke recituar:

Kurse më poshtë mund të lexoni intervistën që e kemi zhvilluar kohë më parë me znj. Tahire, ku flet edhe për kujdesin ndaj Leartit:

- Advertisement -

 

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...