E diel, 7 Gusht, 2022

Le të pinë një filxhan çaj çdo natë para gjumit: Kamomili është shumë i shëndetshëm për stomakun e një fëmije

- Advertisement -

Kur bëhet ftohtë jashtë, nuk ka asgjë më të bukur se një pije e nxehtë që do të na mbajë ngrohtë.


Kamomili është një artikull i domosdoshëm i çdo shtëpie, dhe lajmi i mirë është se është shumë i mirë për të vegjlit.

- Advertisement -

Ka efekte shëruese, por në të njëjtën kohë ka një shije shumë të këndshme, të cilën fëmijët do ta duan.

Çaji i kamomilit ka një efekt qetësues, kështu që do të kënaqë të gjithë fëmijët që nuk mund të flenë. Ai relakson dhe qetëson, kështu që rekomandohet në mbrëmje, disa orë para gjumit.

Përveç kësaj, është shumë shërues dhe ka veti anti-inflamatore, kështu që rekomandohet edhe kur fëmijët sëmuren.

- Advertisement -

Mund të ndihmojë gjithashtu në rastet e frymëmarrjes së vështirësuar, bronkit dhe madje edhe kur shfaqen ethe.

Kamomili gjithashtu ka një efekt të dobishëm në stomak. Zbut problemet që kemi, zvogëlon gazrat në stomak, gjithashtu mund të ndihmojë në rastin e zorrëve të fryra ose nervoze, por është gjithashtu i mirë për shëndetin e përgjithshëm të stomakut dhe mëlçisë.

Gjithsesi, fëmijët do ta duan shijen e kamomilit dhe do të kënaqen duke ngrohur stomakun ata do të qetësohen dhe do të shijojnë ngrohtësinë e shtëpisë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Pse të porsalindurit duhet të marrin vitaminë K

Shumica e të porsalindurve marrin vaksinën e parë të hepatitit B në spital, dhe...

5-vjeçarja shqiptare me shkallë inteligjence mbi normalen, di kryeqytetet, flamujt dhe alfabetet

Suela Kodraliu është vogëlushja 5-vjeçare nga Ferizaj që i ka manhitur të gjithë me...

Lajm i mirë për shtesat e fëmijëve, e jep ministri i Financave

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, njofton se vetëm këtë muaj skemës...

Suela Kodraliu, 5 vjeçarja nga Ferizaji me aftësi të jashtëzakonshme

Është një nga fëmijët e rrallë në Kosovë, kjo për faktin që ka një...