E hënë, 26 Shtator, 2022

Ky shtet bëhet vendi i parë në botë që vaksinon fëmijët prej moshës 12 vjeç

- Advertisement -

Izraeli do të bëhet vendi i parë në botë që do të startojë procesin e vaksinimit edhe për fëmijët e grupmoshës nga 12 deri në 15 vjeç.


Vendimi është marrë pasi testimet paraprake që u zhvilluan në SHBA, treguan se vaksina nuk përbën rrezikshmëri për fëmijët dhe ka një nivel shumë të lartë imunizimi kundër virusit dhe varianteve të tij, të cilat janë të rrezikshme edhe për të rinjtë.

- Advertisement -

Deri tani rreth 200 të rinj izraelitë nën moshën 16 vjeç janë vaksinuar dhe nuk është raportuar asnjë efekt anësor serioz. Ndërkohë fillimi i procesit të vaksinimit masiv pritet të shënohet muajin e ardhshëm (muajin Maj) sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare.

Ndonëse vdekshmëria nga koronavirusi tek fëmijët e vegjël është shumë i vogël, vaksina ndihmon në krijimin e anti-trupave që do i shërbejnë fëmijëve në një moshë më të madhe dhe do të jetë veçanërisht ndihmues për fëmijët që janë më vulnerabël përkundrejt virusit, si p.sh. ata që vuajnë nga diabeti, sëmundjet e zemrës apo janë obezë.

Kujtojmë se Izraeli ka qenë shteti që ka vaksinuar popullsinë e vet me ritimin më të shpejtë në botë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...