E hënë, 26 Shtator, 2022

Ky është vendi më i mirë në botë për cilësinë e jetës

- Advertisement -

Sipas Indeksit të Zhvillimit Njerëzor të Kombeve të Bashkuara (HDI), Norvegjia është votuar si vendi më i mirë në botë për cilësinë e jetës.

As Britania e Madhe apo SHBA-ja, nuk janë në dhjetëshen e parë, ndërsa Norvegjia ka qëndruar në vendin e parë për disa vite. HDI rendit një vend në varësi të jetëgjatësisë së tij, viteve të pritshme të shkollimit, viteve mesatare të shkollimit si dhe të ardhurave bruto ndërkombëtare (GNI).

- Advertisement -

Për Norvegjinë, jetëgjatësia e saj është më e larta nga 189 vendet në indeks, me një mesatare prej 82.4 vjet. Ndërkohë, Britania e Madhe ishte 81.3 vjet, dhe SHBA ishte 78.9.

Në vendin e dytë ishte Republika e Irlandës me një jetëgjatësi mesatare prej 82.3. Në vendin e tretë është Zvicra, ndjekur nga Hong Kong, Islanda, Gjermania, Suedia, Australia, Hollanda dhe Danimarka. Mbretëria e Bashkuar erdhi në vendin e 13, ndërsa Shtetet e Bashkuara në të 17-in.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjuha shqipe e varfër, a do të flasim në të ardhmen veç me emoji?

Emojit janë këtu dhe janë këtu për të qëndruar, duke u zhvilluar e përmirësuar...

Universiteti shtetëror i Floridas shkruan për ekonomisten nga Prishtina

Universiteti Shtetëror i Floridas (FSU) ka shkruar sot për këngëtaren Adelina Emini, e cila...

Emocionohet pasi sheh veten në fotografi me këmbë zbathur në shkollë: E kisha kthy prapë atë kohë…

Shpesh prindërit na flasin për kohën kur kanë qenë fëmijë dhe kushtet në të...

10 matematicienët më të mëdhenj të të gjitha kohërave

Matematika, vjen nga greqishtja e lashtë që do të thotë “studim”, “shkencë”. Shpeshherë është...