E martë, 28 Mars, 2023

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

- Advertisement1-

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare.

Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa e gjejnë veten shtatzënë papritur. Në të gjitha rastet lind pyetja: “Çfarë rreziqesh ka të kesh një fëmijë në moshën 40-vjeçare”? Sigurisht që ka edhe anët pozitive, por gruaja duhet të përballet me një ndryshim të sistemit riprodhues.

- Advertisement -

Të bëhesh nënë natyrshëm në moshën 40-vjeçare nuk është aq e rrallë, edhe nëse pas të 35-ave lindshmëria natyrore bie. Në fakt, nëse në moshën 25 vjeçare ka 28% mundësi që ovulacioni të çojë në shtatzëni, përqindja bie në rreth 10% në moshën 40 vjeçe. Gruaja ka një numër ovocitesh të përcaktuara gjenetikisht, të cilat pakësohen me kalimin e viteve. Përveç kësaj, mitra, vezoret dhe endometriumi i nënshtrohen një procesi natyror plakjeje.

Edhe nëse për t’u bërë nënë mbështeteni në rrugën e riprodhimit të ndihmuar nga mjekësia, ka më pak shanse për sukses. Shtatzënia, e marrë si me fekondim të asistuar ashtu edhe në mënyrë natyrale, mund të ketë më shumë vështirësi, ka më shumë rreziqe për ndërprerje spontane dhe lindje të parakohshme. Më të shpeshta janë edhe sëmundjet e grave që lidhen me shtatzëninë, si gestoza, diabeti gestational, hipertensioni arterial dhe problemet e tiroides. Fetusi është në një rrezik më të lartë për të pasur një sëmundje kromozomale, përshembull sindromën Down.

Së fundmi, shtatzënitë në moshën 40-vjeçare më së shpeshti përfundojnë me prerje cezariane. Nuk ka përfitime të drejtpërdrejta shëndetësore të lindjes së një fëmije pas të 40-ave. Megjithatë, vonesa e shtatzënisë mund të ketë disa rezultate që mund të përmirësojnë mirëqenien mendore dhe emocionale të një gruaje. Një studim i vitit 2020 sugjeron se mbështetja nga një partner, reduktimi i stresit kronik dhe një marrëdhënie me cilësi të lartë mund të ulin rrezikun e depresionit pas lindjes.

- Advertisement -

Njerëzit që presin derisa të kenë një punë të mirë me sigurimet shëndetësore mund të jenë gjithashtu në gjendje të përballojnë kujdes mjekësor me cilësi më të lartë. Njerëzit me leje të paguar ose kompania e tyre mund të jenë në gjendje të marrin leje prindërore më të gjatë, gjë që mund t’u lejojë atyre më shumë kohë për t’u lidhur me foshnjën dhe për t’u shëruar nga lindja. Stabiliteti më i madh në punë, jetën ose martesën e një personi mund të nxisë gjithashtu një shëndet më të mirë.

Një prind i ri që shqetësohet më pak për paratë mund të përjetojë më pak stres. Shtatëzënia është një ndër periudhat më të bukura të një gruaje. Megjithatë, veç emocioneve për pritjen e ëmbël, kjo periudhë shoqërohet me shumë stres dhe frikë. Komentet e njerëzve në lidhje me përmasat e barkut nëse duket i vogël, i madh apo i bukur shpesh mund të ndikojë jo për mirë te shumë gra që pritet të bëhen nëna. Deena Margolin, një nga themelueset e “Big Little Feelings”, e cila është në pritje të fëmijës së saj të dytë, ka folur hapur në lidhje me këtë gjë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...

Pse janë të rëndësishme hormonet e qumështit të gjirit?

Qumështi i gjirit përmban më shumë sesa thjesht kalori dhe lëndë ushqyese. Në fakt, është...