E martë, 31 Janar, 2023

Kur është koha më e mirë që një fëmijë të flejë me jastëk dhe batanije?

- Advertisement -

Edhe pse tingëllon e pakëndshme, kini kujdes se çfarë vendosni në krevatin e tyre, sepse mund të jetë e rrezikshme.

Ekspertët kanë zbuluar se kur është koha më e mirë që një fëmijë të flejë në një jastëk dhe të mbuluar me një batanije.

- Advertisement -

Batanijet, jastëkët dhe lodrat prej pelushi mund të duken shumë të lezetshme në krevatin e foshnjës, por pediatrit ju këshillojnë t’i hidhni të gjitha sepse është një rrezik i mundshëm ngufatjes, transmeton Telegrafi.

Por kur është koha, dhe kur mund të jetë e rrezikshme. Ekspertët kanë zbuluar se kur është koha më e mirë që një fëmijë të flejë në një jastëk dhe i mbuluar me batanije.

Nëse mendoni se bebja juaj është e ftohtë, një opsion më i sigurt është ta vendosni në një thes gjumi me madhësinë e duhur.

- Advertisement -

Për sa kohë që temperatura e dhomës është ndërmjet 20 dhe 22 gradë dhe nëse bebja juaj është e veshur siç duhet (veshje me mëngë të gjata), nuk ka nevojë të shqetësoheni.

Kur është i sigurt gjumi me batanije?

Edhe pse nuk ka një kohë të caktuar, rreziku i sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave zvogëlohet pas vitit të parë të jetës. Megjithatë rekomandimi i ekspertëve është që batanija t’i jepet fëmijës vetëm kur të jetë 18 muajsh. Kjo është gjithashtu një kohë ideale për të hequr çantën e gjumit të fëmijës tuaj, nëse dëshironi.

- Advertisement -

Batanija e foshnjës nuk duhet të jetë më e gjatë se gjysma e trupit të tij dhe do të ishte ideale nëse është prej pambuku ose leshi natyral. Gjithashtu, kini kujdes se nuk është e vështirë, nuk rekomandohen deri në moshën 4 vjeç.

Kur mund të flejë një fëmijë në jastëk?

Pediatrit besojnë se një fëmijë nuk ka nevojë për të deri në moshën dy vjeçare dhe është mirë të presësh deri në vitin e tretë. Është e vështirë për të rriturit të imagjinojnë gjumin pa jastëk, por mos u shqetësoni, fëmijët janë të rehatshëm duke fjetur në një dyshek të sheshtë, pak më të fortë.

Nëse nuk i ofroni kurrë një jastëk, pyetja është nëse ata do të ndjenin nevojën për të.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Publikohet lista e ngushtë e kandidatëve për mësimdhënës në Suharekë

Komuna e Suharekës ka publikuar listën e ngushtë të kandidatëve për 8 pozita të...

Skandaloze: Shkolla “Eqrem Çabej” në Mitrovicë e vendos peletin në korridor, nxënësit mezi lëvizin

Shkollat e Mitrovicës janë shpeshherë burim i skandaleve nga më të ndryshmet. Skandali i radhës...

Nxënësi Art Gjuli, fitues i çmimit të parë në garat e matematikës Kangaroo dhe i shumë çmimeve të tjera

Unë jam Art Gjuli. Fëmija i thjeshtë me ëndërra komplekse. Që i vogël, përshtypjet e...

Si të mbani më lehtë në mend ato që lexoni – ndjekni këto 3 hapa

Suksesi ka të bëjë me atë që dini dhe çfarë bëni në të vërtetë...