E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Kuptimi i ëndrrave të shtatzënisë, këto janë rastet më tipike me të cilat ballafaqohen nënat

Në tremujorin e tretë të shtatzënisë, ëndrrat e çuditshme e ndonjëherë të frikshme marrin hovin më të madh!


Ëndrrat që lidhen me shtatzëninë kanë tendencë të përmbajnë më shumë elemente negative (frikë, rrezik, dhimbje, kërcënime dhe konflikt) sesa ëndrrat e grave jo shtatzëna, shkruan Very Well Family përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Disa tema të zakonshme në ëndrrat e shtatzënisë përfshijnë:

Mashtrimi (ose nga ju ose partneri juaj):Kjo mund të jetë një simbol që ju dëshironi siguri për mbështetjen dhe ndihmën e partnerit tuaj. Mund të jetë gjithashtu një reflektim i shqetësimeve tuaja në lidhje me mënyrat se si trupi juaj po ndryshon.

Konflikti me partnerin tuaj: Shqetësimet se si një foshnje do të ndryshojë marrëdhënien tuaj me partnerin mund të vijnë në ëndrra shqetësuese për debate ose mosmarrëveshje të tjera.

- Advertisement -

Rrezik ose lëndim i foshnjës tuaj: Kjo mund të jetë mënyra e mendjes tuaj për të zgjidhur frikën e jetës reale që keni në lidhje me shtatzëninë dhe lindjen.

Detaje të trupit tuaj ose të foshnjës suaj:Kjo mund të jetë një shenjë se jeni duke u përgatitur mendërisht për të takuar fëmijën tuaj.

Vështirësi gjatë lindjes dhe procesit të saj: Ankthet ose frika rreth lindjes mund të çojnë në ëndrra të lidhura me procesin e lindjes.

Humbja e partnerit tuaj: Shqetësimet për prindërimin dhe përgjegjësitë e saj të shtuara mund të shfaqen si ëndrra për të qenë e vetme në prindërim.

Kjo tematik e çështjeve është më e zakonshme në ëndrrat e prindërve për herë të parë. Ëndrrat tuaja mund të jenë aq të gjalla dhe shqetësuese sa t’i konsideroni si makthe, madje edhe këto nuk janë të rralla.

Studimet tregojnë se deri në gjysma e grave shtatzëna përjetojnë makthe, kështu që padyshim që nuk jeni vetëm. Sidoqoftë, gratë shtatzënë që kanë makthe ka më shumë të ngjarë të përjetojnë stres gjatë ditës.

Nëse po shihni shpesh ëndrra të këqija (një herë në javë ose më shumë), ia vlen të hidhni një vështrim në nivelin tuaj të stresit.

Mendoni për mënyrat për të zvogëluar ngarkesën tuaj dhe bisedoni me partnerin dhe / ose mjekun tuaj për çdo shqetësim që keni në lidhje me prindërimin ose ndryshime të tjera në jetën tuaj.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...