E enjte, 27 Janar, 2022

Kujdesi për lëkurën: Tre këshilla për problemin e akneve

- Advertisement -

Aknet janë një problem i zakonshëm i lëkurës. Me fjalë të thjeshta, është një gjendje inflamatore e lëkurës që nxjerr shenja dhe puçrra në fytyrë, qafë dhe gjoks.


Ndërsa ndodh kryesisht gjatë pubertetit, aknet e të rriturve janë gjithashtu të zakonshme. Mund të shfaqen për shkak të faktorëve hormonalë ose zakoneve të dobëta të kujdesit të lëkurës.

- Advertisement -

Nëse edhe vuani nga problemet e akneve, Dr Noopur Jain, themeluese dhe konsulente dermatologe në Skinzest, shpjegon se aknet formohen kur poret në lëkurë bllokohen me vaj dhe qeliza të vdekura të lëkurës. Dr Jain ndan disa këshilla se si mund ta bëni cilësinë e lëkurës tuaj më të mirë, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Ki durim

Aknet, si çdo gjendje tjetër e lëkurës, nuk mund të shërohen brenda natës. Duhet kohë që produktet të funksionojnë. Nëse keni filluar të përdorni një produkt, jepini të paktën katër javë para se të kaloni në një produkt tjetër.

- Advertisement -

Ushqim i mirë

Studimet kanë treguar një lidhje midis përkeqësimit të akneve dhe konsumimit të ushqimeve të caktuara. Ushqimi i pasur me sheqer, yndyrë dhe qumësht mund të rrisë rrezikun e shfaqjes së akneve tek të rriturit. Gjithashtu mund të ndryshojë nga personi në person. Nëse jeni duke përjetuar shpërthime të rënda të akneve, do të ishte e mirë të bëni ndryshime në dietën tuaj. Ushqimet me vitaminë A dhe E kanë veti anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave, thotë doktoresha.

Produktet e duhura dhe kërkimi i ndihmës

- Advertisement -

Është e rëndësishme të zgjidhni produktet e duhura nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve. Produktet që janë pa vaj ose ato që nuk bllokojnë poret janë të përshtatshme. Ndërsa trajtoni lëkurën, përhapeni produktin në të gjithë fytyrën dhe jo vetëm në njollat ​​e akneve për të trajtuar problemet ekzistuese dhe për të shmangur plasjet e ardhshme.

Por nëse ende keni akne edhe pas të gjitha ndryshimeve të stilit të jetesës, është mirë të konsultoheni me një dermatolog, këshillon mjekja.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Virozat dhe Omicron te fëmijët, mjekja: Mos i mbingarkoni me ilaçe kundër temperaturës

Muaji janar po shoqërohet me fluks të lartë fëmijësh që kërkojnë ndihmë mjekësore, si...

I ftohti ta shkatërron fytyrën? Mos lejoni që kjo t’ju ndodhë: Është një zgjidhje e thjeshtë

Ekspozimi i tepërt ndaj të ftohtit pa mbrojtje adekuate mund të jetë i dëmshëm...

Omicron, i ftohtë apo grip, si ta kuptojmë?

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar...

Mjekja e njohur: Kontrolloni nëse fëmija ka pauza frymëmarrje në gjumë, vjen si rezultat i këtij problemi

Holta Sulaj, Otorinolaringologe gjatë një interviste për emisionin e mëngjesit në ABC, foli për...