E shtunë, 1 Prill, 2023

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

- Advertisement1-

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i fëmijëve të infektuar të rritet, sipas pediatres Shqipe Kabashi.

Ajo, në Edicionin Special në Klan Kosova, se shtatë rastet që janë duke u trajtuar në klinikë nuk janë në gjendje të rëndë teksa bën të ditur se kanë rihapur repartin COVID.

- Advertisement -

“Ka filluar një valë e re e COVID-19 edhe tek fëmijët. Numri i rasteve që kërkojnë hospitalizime është rritur dukshëm kohëve të fundit, sonte ne si ekip kujdestare kemi pasur mjaftë raste”.

“Rastet variojnë varësisht nga simptomat, më të lehtat i vizitojmë në mënyrë ambulantore në shtëpi ndërsa rastet që kërkojnë trajtim dhe janë me simptoma më të rënda i kemi hospitalizuar në klinikë. Momentalisht kemi shtatë fëmijë të hospitalizuar në repartin e COVID-it”.

Doktoresha, mes tjerash, tha se si pasojë e rritjes së rasteve kanë kërkuar edhe staf mjekësor mbështetës.

- Advertisement -

“Për shkak të rritjes së rasteve dhe kërkesave për hospitalizim kemi hapur edhe njëherë repartin e COVID-it si dhe kemi rritur numrin e mjekësve dhe kemi kërkuar staf tjetër mbështetës. Zakonisht moshat janë fëmijët deri në parashkollor më të prekur ndërsa rastet që i kemi të hospitalizuar nuk janë në gjendje të rëndë, kanë temperaturë, ethe dhe barkqitje”, tha Kabashi.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...