E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Kujdes! Fotot e fëmijëve që nuk duhet t’i postoni kurrë në rrjetet sociale

Vitet e fundit, prindërit kanë një tendencë gjithnjë e në rritje për të postuar në rrjete sociale fotot e fëmijëve të tyre.


Madje shpeshherë shohim se prindërit preferojnë të hapin profile me emrat dhe fotot e fëmijëve në rrjete sociale.

- Advertisement -

Për të qenë më të sigurt në lidhje me privatësinë e fëmijës tuaj, më poshtë gjeni disa udhëzime në lidhje me fotografitë sipas “Bright Side”.

Mos posto foto ku shfaqen logo që japin detaje.

- Advertisement -

Për shembull fëmijën veshur me uniformën e shkollës. Dikush mund të mësojë vendndodhjen e tij dhe t`ia vësh në rrezik jetën.

Foto ku shfaqet emri i fëmijës.

Në raste kur postoni foto të fëmijëve në profilet tuaja, përpiquni ta shmangni emrin e fëmijës. Dikush mund t`i thërrasë në emër dhe të hiqet si miku juaj. Fëmija mund të bjerë pre e një rrëmbimi.

Foto ku shfaqet shkolla e fëmijës

Nëse pëlqeni të tregoni vazhdimisht se çfarë bëni me familjen tuaj, atëherë duhet të siguroheni se platformat që përdorni për postimin e fotove nuk zbulojnë meta të dhënat e fotove tuaja.

Të dhënat meta, ose të dhënat EXIF, përmbajnë informacion në lidhje me kohën dhe vendin ku është bërë fotografia juaj dhe mund të përdoren për të gjetur fëmijën tuaj . Mund të zgjidhni të çaktivizoni etiketimet gjeoteknike dhe meta të dhënat për të gjitha fotot tuaja.

Foto ku e shfaqin fëmijën keq, me nerva ose duke qarë

Kjo mund ta bëjë të frustruar në të ardhmen, kur të përballet me fotot, sepse ato e tregojnë atë në momente dobësie ose kur është sjellë keq.

Foto që tregojnë fëmijë të tjerë

Nëse nuk i merr leje më parë gjithë prindërve të tyre, nuk mund t`i postosh.

Foto të fëmijës zhveshur

Mund të bien në duart e pedofilëve, të cilët i përdorin fotot për qëllime të dënueshme, si dhe fëmija mund të ndihet edhe në siklet kur të rritet.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...