E shtunë, 1 Tetor, 2022

Krenari shqiptare: Mërgimtari Uljad Berdica, bursist për Shkenca Inxhinierike në Universitetin e Oxfordit

- Advertisement -

Nga të gjithë studentët më brilantë në botë, vetëm 0.7 përqind prej tyre arrijnë të përfitojnë bursën “Rhodes”, në Universitetin e Oxfordit, e njëri nga ta është fitues për vitin 2022 edhe Uljad Berdica.


Të rinjtë po arrijnë suksese në diasporë, duke u bërë emra të njohur dhe duke zotëruar poste të mira pune e studime nga universitetet më të mira në botë, transmeton albinfo.ch.

- Advertisement -

Arritjeve të shqiptarëve, pa dyshim i shtohet edhe Uljad Berdica, një student brilant, i suksesshëm në fushën e Matematikës dhe Shkencave Inxhinierike.

Ai ishte fitues i olimpiadave të dikurshme të matematikës në Shqipëri, studenti i rezultateve të shkëlqyera në Universitetin në New York, USA, ndërsa nga viti i ardhshëm do të jetë doktorant në Oxford University, Londër Angli, transmeton tutje albinfo.ch.

Vlen të theksohet se nga të gjithë studentët më brilantë në botë, vetëm 0.7 për qind prej tyre arrijnë të përfitojnë bursën “Rhodes”, e cila akordohet që prej vitit 1902 për studime pasuniversitare në universitetin e Oxfordit. E ndër këto gjini dhe studentë brilantë është fitues për vitin 2022 edhe Uljad Berdica.

- Advertisement -

Më poshtë ju sjellim postimin e tij të plotë:

“Mendoj se ky është një moment kaq i rëndësishëm në jetën time, saqë ia vlen një postim një herë në disa vite. Jam i lumtur të njoftoj se më është dhënë #RhodesScholarship nga zona elektorale e Emirateve të Bashkuara Arabe. Unë do t’i bashkohem Universitetit të Oksfordit në vjeshtën e vitit 2022 me synimin për të ndjekur një doktoraturë (DPhil) në Shkencën Inxhinierike.

- Advertisement -

I jam jashtëzakonisht mirënjohës familjes sime për mbështetjen e tyre kolosale. Unë jam shumë mirënjohës për profesorët që më ndihmuan të sfidoj veten për t’u bërë një inxhinier më i mirë.

Uroj që çmimi im Rhodes të frymëzojë studentët e inxhinierisë që ta shohin veten jo vetëm si teknikë të trajnuar, por si udhëheqës të ardhshëm që kujdesen për një sërë fushash në art, shkenca dhe politikë që mund të përfitojnë nga zgjidhjet e drejtuara nga inxhinieria.

Një rezultat jashtëzakonisht i këndshëm i fitimit të Rodosit ishte se mësova për studentë dhe profesionistë shqiptarë më të talentuar, të cilët janë aq mbështetës, punëtor dhe mbresëlënës, saqë më ringjallën dashurinë dhe shpresën për vendin tim dhe njerëzit e tij. Shpresoj se një ditë do të mund të ndërtojmë një vend, rinia e të cilit nuk ëndërron ta lërë. Shpresoj që ne shqiptarët të gjejmë mënyra për të ushqyer dhe shpërblyer talentin dhe mendimin origjinal në vend të mediokritetit dhe populizmit. Asnjë person nuk meriton të ketë frikë se mos ngecë apo kthehet në atdheun e tij!

Së fundi, do të doja të falënderoja Emiratet e Bashkuara Arabe për krijimin e një plani të mahnitshëm se si një vend mund të ndryshojë, të rritet dhe të udhëheqë. Faleminderit për mundësinë për të aplikuar si student ndërkombëtar në një program të tillë që të ndryshon jetën. Faleminderit që jeni një mbështetje e madhe për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Bota është plot dashuri dhe mirëkuptim; le të gjejmë më shumë prej tij!”

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Lajm shumë i mirë për mësimdhënësit në Shqipëri

Kryeministri, Edi Rama ka dhënë një lajm shumë të mirë mëngjesin e sotëm për...

A do të pezullohet sot greva në arsim deri në janar?

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...

Sefaj nga Këshilli Grevist: Be po ju bëj, Murati e Nagavci s’ishin bë drejtora as në Mamushë

Ali Sefaj nga Këshilli Grevist i BSPK-së, ka kritikuar Ministrin e Financave, Hekuran Murati,...

Pas votimit për pezullim të grevës, BSPK thërret konferencë të jashtëzakonshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...