E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021

Kosova bëhet me specialisten e parë të Psikologjisë Mjekësore

Qendra Klinika Universitare e Kosovës për herë të parë do të ketë specialiste të Psikologjisë Mjekësore.


Bëhet fjalë për Spec. Donika Tahirsylaj – Alidemi, Msci, e cila e ka marrë këtë titull në Universitetin e Shkupit, në Maqedoni të Veriut.

Tahirsylaj-Alidemi u shkollua në Shkup me mbështetjen e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, pasi që kjo lëmi ishte deficitare.

Ajo është pjesë e Klinikës së Neurologjisë, teksa nga tani e tutje do të ofrojë për pacientët e klinikës vizita psiko-neurologjike.

Kosova numëron mbi 20 psikologë klinikë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Solidarizim me aktoren Matoshi, sot organizohet “Ecim për Adrianën”

Një ecje solidarizimi do të mbahet sot nga ora 12:00 për aktoren dhe deputeten...

Njoftoi historinë e trishtë për tumorin në tru, Adriana Matoshi merr mbështetje të madhe në rrjete sociale

Aktorja dhe deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Adriana Matoshi, vetëm pak orë më...

E dhimbshme: Adriana Matoshit i rikthehet sërish tumori në tru

9 vite pasi fitoi betejën me tumorin, Adriana Matoshi ka bërë të ditur se...

Çfarë duhet të dini për variantin e ri të Covid, që po shqetëson botën

Varianti i ri i Covid-19 B.1.1.529 po shqetëson sërish botën. Mutacioni i ri evidentuar...