E martë, 28 Mars, 2023

Komisioni Europian publikon foton e kësaj vogëlusheje, por jo rastësisht

- Advertisement1-

Sot është dita Ndërkombëtare e Vajzave dhe Komisioni Europian këtë mëngjes ka postuar foton e kësaj vogëluesheje që mban flamurin e Bashkimit Europian në dorë.

Mesazhi është për një të ardhme më të mirë për vajzat kudo në botë, dhe gjithçka tjetër që lidhet me to.

- Advertisement -

Si mund të arrihet kjo? Komisioni publikon tre pika kryesore se si duhet të jetë e ardhmja:

-Liria nga ngacmimet, diskriminimet dhe dhuna me bazë gjinore.

-Mundësitë: Të barabarta për vajzat dhe gratë, në shkollë, në punë dhe në çdo aspekt të jetës. Ato meritojnë të lulëzojnë!

- Advertisement -

-Mundësia për të udhëhequr dhe barazia me gjininë tjetër kudo dhe kurdo që merren vendime të rëndësishme.

Po ti ke një dedikim për vajzën tënde sot në ditën e tyre? Na e trego në Tiranapost.al.

Komisioni Europian publikon foton e kësaj vogëlusheje, por jo

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...