E martë, 28 Mars, 2023

Kjo mama imitoi vajzën e saj 2-vjeçare për një ditë dhe reagimet e saj janë të adhurueshme

- Advertisement1-

Gracie Herman, vetëm 2 vjeç, është drejt rrugës së të qenit një youtuber e suksesshme, falë nënës së saj, e cila publikon herë pas here video të së bijës, me sfida dhe lojëra të ndryshme.

Kanali në YouTube quhet “Amy and Gracie” dhe videot e tyre kanë disa klikime, por së fundmi, “eksperimenti” i ri i Amy-t u bë viral.

- Advertisement -

Ajo sillet si e bija për një ditë dhe pret reagimet e saj, që janë të adhurueshme.

Reagimet kaq të qeta të fëmijës janë edhe pasojë e prindërimit të mirë të çiftit Herman. Fëmijët që foshnje, kanë një aftësi të lindur për të imituar, që është e njëjtë në çdo kulturë. Kopjimi i veprimeve të thjeshta, si nxjerrja e gjuhës jashtë apo sjellje të tjera, vjen nga e njëjta pjesë e trurit që lejon fëmijët e vegjël të zhvillojnë empati. Imitimi i njerëzve përreth është një lloj i të mësuarit social tek bebet dhe fëmijët. Prandaj, ndërkohë që Amy po sillet si e bija, edhe vajza e vogël po sillet, pa e kuptuar, si mamaja e saj.

Për versionin e gjatë të “eksperimentit”, shihni videon në YouTube:

- Advertisement -

Për realizimin e këtij artikulli u përdorën pjesërisht materiale nga UCY AC

 

 

View this post on Instagram

 

This two-year-old had some sweet motherly reactions to her mom’s tantrums. ?

A post shared by People Magazine (@people) on

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...