E enjte, 22 Prill, 2021

Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët

Shumë nga profesionistët shëndetësorë, në të kaluarën kanë rekomanduar të jepni kohë bebit tuaj për të konsumuar vezët për shkak të shqetësimeve të alergjisë që formon.


Vezët përmbajnë 70 kalori dhe ka vlera mjaft ushqyese shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

E mira e vezës është përmbajtja e 250 miligram kolinës, e cila ndihmon në funksionimin e mëlcisë është transportimin e lëvdëve ushqyese në zonat tjera të trupit.

Në përgjithësi, vezët janë të pasura me riboflavin, B12 dhe folate.

Cilat janë rreziqet e konsumimit të vezëve te bebet?

Disa ushqime dihet se janë ndër shkaqet më të zakonshme të reaksioneve alergjike tek bebet.Këtu përfshihen:

-Vezët,

-Soja,

-Peshku

Mjekët rekomandonin që të prisnin t’i jepnin bebit tuaj tërë vezën, domethënë të verdhën e verdhë dhe të bardhë, deri pas ditëlindjes së tyre të parë. Kjo sepse deri në dy përqind të fëmijëve janë alergjikë ndaj vezëve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Video që po merr vëmendjen e të gjithëve: Fëmija lojë të “çmendur” me macen

Një video e publikuar në Tik Tok ka marrë vëmendjen e të gjithëve. Një fëmijë...

Si të flasim me fëmijët për divorcin?

Jepuni fëmijëve më të rritur më shumë informacion, por me kufi. Sa më i madh...

E ze poshtë dollapi, 3-vjeçari niset me helikopter drejt Tiranës

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin e Sarandës ku një fëmijë 3-vjeçar...

Momenti kur punonjësi hero shpëton fëmijën që kishte rënë te shinat e trenit

Pamje vërtet dramatike vijnë nga India, ku një punonjës i shërbimit hekurudhor shpëton një...