E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët

- Advertisement -

Shumë nga profesionistët shëndetësorë, në të kaluarën kanë rekomanduar të jepni kohë bebit tuaj për të konsumuar vezët për shkak të shqetësimeve të alergjisë që formon.


Vezët përmbajnë 70 kalori dhe ka vlera mjaft ushqyese shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

E mira e vezës është përmbajtja e 250 miligram kolinës, e cila ndihmon në funksionimin e mëlcisë është transportimin e lëvdëve ushqyese në zonat tjera të trupit.

Në përgjithësi, vezët janë të pasura me riboflavin, B12 dhe folate.

Cilat janë rreziqet e konsumimit të vezëve te bebet?

- Advertisement -

Disa ushqime dihet se janë ndër shkaqet më të zakonshme të reaksioneve alergjike tek bebet.Këtu përfshihen:

-Vezët,

-Soja,

- Advertisement -

-Peshku

Mjekët rekomandonin që të prisnin t’i jepnin bebit tuaj tërë vezën, domethënë të verdhën e verdhë dhe të bardhë, deri pas ditëlindjes së tyre të parë. Kjo sepse deri në dy përqind të fëmijëve janë alergjikë ndaj vezëve.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...