E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Këto janë qytetet e Shqipërisë me mësuesit më të dobët dhe më të mirë

- Advertisement -

Një raport i publikuar më parë tregon se në cilat qytete mësuesit janë më të mirë dhe në cilat më të dobët.

Sipas raportit femrat kanë marrë më shumë pikë se meshkujt, mësuesit me të vjetër kanë rezultate më të mira se të rinjtë.

- Advertisement -

Ndërsa nuk ka diferencë mes mësuesve që punojnë në fshat dhe në qytet. Raporti çmitizon paragjykimin që ata që mësojnë në fshat janë më pak të kualifikuar.

Rezultatet më të larta i kanë shënuar mësuesit e Beratit.

Të dytët, sipas raportit, janë mësuesit e Shkodrës, për nivelin e njohurive në planifikim, mësimdhënie, etikë dhe komunikimi, dhe zhvillimi profesional.

- Advertisement -

Mësuesit e Tiranës listohen të tretët, duke lënë pas Korçën, Fierin, Gjirokastrën, Durrësin, Lezhën, Elbasanin, Vlorën, Kukësin.

Ndërsa gjithnjë sipas raportit të publikuar para tre vitesh, mësuesit më të dobët janë ata të Dibrës, shkruante living.

Sipas raportit, mësuesit më të dobët në 38 drejtoritë dhe zyrat arsimore janë ata të profilit artistik në shkollat social-kulturore.

- Advertisement -

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Këshilli i Prindërve letër krerëve shtetërorë: Nëse nuk ka marrëveshje deri më 1 tetor, fillojmë protestën

Kryesia e Këshillit të Prindërve të Kosovës ka paralajmëruar protestë në rast se Qeveria...

Nagavci vjen me një postim në Facebook, nuk flet për grevën

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka nënshkruar sot kontratat për ndërtimin e pesë çerdheve...

Nexhmi Hoxha nga Këshilli i Prindërve: Me padurim presim pezullimin e grevës

Anëtari i Këshillit të Prindërve të Prishtinës, Nexhmi Hoxha ka folur rreth qëndrimit të...

KMDLNJ kërkon dorëheqjen e ministres Nagavci

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriu, sot ka kërkuar dorëheqjen...